Česká republika: Maloobchodní tržby lepší než se očekávalo v květnu

Po dvouciferném poklesu maloobchodních tržeb v dubnu se květnová čísla překvapila, když tržby ve srovnání s loňským rokem zhruba stagnovaly. Tržby ve službách však zůstávají na slabé straně.

Maloobchodní tržby České republiky v květnu bez automobilů překvapily vzhůru a skončily nad konsensem analytiků o -6,4%.

Zatímco v dubnu meziročně poklesly o 10,5%, jejich meziroční pokles se v květnu výrazně zpomalil na pouhých -0,7% meziročně. A pokud vezmeme v úvahu dynamiku upravenou o pracovní dny, v květnu se tržby meziročně dokonce zvýšily o 2%. Solidní číslo bylo taženo zejména nepotravinářskými výrobky, které v dubnu meziročně poklesly o 12%, ale v květnu mírně vzrostly o 2%. V květnu dokonce meziročně vzrostly o 6,1%, což je dynamika těsně pod údaji před vypuknutím Covid-19.

Prodej automobilů meziročně poklesl o 36,8%, jak již bylo uvedeno v registraci nových automobilů, které v květnu poklesly o 44%. Červnové registrace automobilů se však výrazně zlepšily a meziroční pokles zpomalil jen na 5%, meziročně tedy došlo ke zlepšení.

Méně pozitivní tržby ve službách, kde celkové tržby meziročně klesly o cca 20% a mnoho segmentů zůstalo pandemií velmi výrazně ovlivněno a situace se oproti dubnu příliš nezlepšila.

Například v sektoru ubytování zůstává pokles tržeb kolem 85% meziročně, u služeb cestovních kanceláří se pokles tržeb dokonce zrychlil z -92 na -98% meziročně a dokonce i tržby v restauracích se změnily z -73% v dubnu na -54% v květnu, takže celkem výrazně negativní.

CZ

Zdroj: ING

Květnový maloobchodní prodej se zlepšil nad očekávání a registrace nových automobilů v červnu také poskytují prostor pro optimismus.

Otázkou však je, zda je toto zlepšení způsobeno zvýšenou poptávkou, která by se mohla později zpomalit. To je obtížné posoudit a pouze čísla v následujících měsících by mohla odhalit více. Na druhé straně příjmy ze služeb zůstaly na výrazném poklesu, ale to se do jisté míry očekávalo, protože Covid-19 na některé služby zůstal i v květnu.

Celkově vzato, oživení české ekonomiky pokračuje, i když oživení některých sektorů může trvat déle než jiné.

Česká republika: Maloobchodní tržby lepší než se očekávalo v květnu
Přesunout se na začátek